Відбувся історичний науково-популярний фестиваль «LEGIO Historica Херсон III»

  • 06.10.2020

Два дні поспіль, 3 та 4 жовтня, у Херсоні проходив Фестиваль популярної історії «LEGIO Historica Херсон III». Цього року відвідувачам була представлена різнопланова програма: читали лекції провідні херсонські та київські історики; проводились вуличні екскурсії, відбувався показ документального фільму, проходив книжковий ярмарок за участю провідних українських видавництв; працювала ігрова локація тощо, повідомляють на сайті обласної бібліотеки ім.О.Гончара.

Перший день фестивалю розпочався з лекційної програми. Так, Наталя Бімбірайте, голова правління Культурного центру «Україна-Литва», розповіла про археологічні дослідження Тягиня у 2016-2020 роках, які спростовують міфи про цивилізаційну місію Російської імперії на Півдні України.

Науковець та координатор проєкту «Мандруймо Херсонщиною» Єгор Сидорович під час свого виступу говорив про французький вплив на півдні України, хто і що сприяли формуванню та поповненню громади з Франції на початку ХІХ ст. та яке значення мали ці процеси.

Науковець ХДУ Наталя Кузовова поділилася своїми розвідками про Голодомор 1932-1933 років в усній історії Півдня України, розповіла про особливості напряму «усна історія» та зазначила, як ця дисципліна допомагає розкрити подробиці одного з найстрашніших злочинів комуністичного режиму.

Майстер-клас «Археологія за годину» від археолога Сергія Нємцова викликав зацікавленість як у наймолодших, так і у найстарших учасників фестивалю. Присутні відчули справжній азарт реальних розкопок у полюванні за історичними артефактами й спробували представити свої знахідки.

Завершився перший день переглядом документальної стрічки Леся Касьянова і Юрія Капаруліна «Калініндорф», яка розповідає про історію єврейського переселенського руху в степи Півдня України.

Події другого дня відбувалися під відкритим небом – пандемія COVID-19 внесла свої корективи. Це були вуличні екскурсії – унікальні та різноманітні, які стали справжньою фішкою цьогорічного фестивалю. Так, усі бажаючі мали змогу відвідати 3 екскурсії: «Вчені, авантюристи, праведники: старий Херсон у родинній історії Гошкевичів» разом з дослідником, краєзнавцем Антоном Костенко, «Місцями єврейського гетто у Херсоні» – з істориком Юрієм Капаруліним та «Херсонський модернізм: назад у майбутнє» – з архітектором Андрієм Луциком і екскурсоводом Наталею Шальновою.

Розмова з істориком та реконструктором Олексієм Паталахом про його нові книги, присвячені пізнім козацьким військовим формаціям у другій половині XVIII – початку ХІХ ст., була захопливою і конструктивною. Адже питань від відвідувачів було багато, а цікавих історій від краєзнавця ще більше. Презентація завершилась автограф-сесією.

«LEGIO Historica Херсон III» проходив у рамках Міської програми “Молодь Херсона” на 2015/2020 роки. Більше подробиць про щорічний фестиваль на офіційній сторінці у соціальній мережі: facebook.com/legiohistorica.